Sú vlasy skutočne korunou krásy? Onkologické pacientky v tom majú jasno

22. júla 2020
2547
 

Vlasy sú mimoriadne významnou súčasťou nášho ja a dôležité pre naše sebavedomie. To, že nejde o samozrejmosť často začíname vnímať až vtedy, ak o vlasy prichádzame vplyvom onkologického ochorenia. Ide to vždy ruka v ruke – pacient prichádza o vlasy, prichádza o korunu krásy a prichádza o veľkú časť často ťažko nadobudnutého sebavedomia. V súvislosti s tým neskôr mnohí vnímajú zdravé vlasy ako symbol života pred chorobou. O ženskom sebavedomí bola reč tiež v špeciálnej časti talkshow Sit Down s obľúbenou Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou.

Veronika Cifrová Ostrihoňová si tentokrát do svojej šou pozvalal Ing. Evu Kováčovú, výkonnú riaditeľku Ligy proti rakovine, Mgr. Katarínu Klincovú, psychologičku a projektovú manažérku Ligy proti rakovine a herca a humoristu Romana Pomajba, ktorý má doma štyri ženy, takže k téme ženského sebavedomia rozhodne mal čo povedať.

V jednotlivých rozhovoroch hostia rozoberali mnohé aspekty ohľadom toho, ako pacientka vníma seba samú od momentu, keď jej diagnostikujú rakovinu. Sú to ťažké momenty pre ňu, aj pre jej blízkych. V iných krajinách už býva štandard, že liečba onkologických pacientov zahŕňa automaticky aj sedenia s terapeutom či psychológom. U nás je to na dobrovoľnej báze, ktorú pacienti často odmietajú s postojom, že veď oni sú „v poriadku“ a odbornú duševnú pomoc nepotrebujú.

 

Problém častokrát nastáva, keď sa začne hovoriť o chemoterapii. Pre mnohé ženy je ich „koruna krásy“ dôležitá natoľko, že dokonca odmietnu takúto liečbu. A to je fakt, ktorý už pred rokmi zavážil aj v Lige proti rakovine, kde sa rozhodli, že budú okrem iného pomáhať onkopacientkám aj týmto spôsobom. Vznikol projekt Vystrihaj sa Slovensko, jeho cieľom je bezplatne vyrábať parochne na mieru z pravých vlasov alebo požičiavať parochne z umelých vlasov pacientkam, ktoré na výrobu čakať nemôžu. V náročnom období liečby plnej pocitov úzkosti, depresie a obáv z reakcií spoločnosti na zmenenú vizáž býva dočasné riešenie straty vlasov v podobe parochne väčšou pomocou, ako by ste možno čakali. Lebo vidieť na svojej hlave znova vlasy, je pre onkologických pacientov naozaj symbolom nádeje a odhodlania nevzdávať sa.

Jednou alternatívou je parochňa z pravých vlasov, ktorá sa vyrába na mieru vďaka darcom vlasov a samozrejme financiám, ktoré sú na jej výrobu potrebné. V tomto momente pomáha aj projekt Pantene Charity „Silná a krásna“, kedy nákupom jediného produktu Pantene v sieti 101 Drogerie pomôžete sumou až 50 centov, ktorá poputuje na podporu projektov Ligy proti rakovine. Druhá alternatíva je darovanie či zapožičanie parochne z umelých vlasov – pacientka má parochňu rýchlejšie. Financovanie je zabezpečené odpredaním darovaných vlasov, ktoré sú nevhodné na výrobu parochne, resp. ktoré z kapacitných dôvodov vlásenkárky nie je možné spracovať. Parochne poskytuje Liga proti rakovine pacientkam bezplatne, pacientka o parochňu musí iba požiadať.

Počas leta 2020 sa môže do zbierky opäť zapojiť každý! Stačí jednoduchý nákup jedného produktu Pantene. Zdravé vlasy od Pantene tak už štvrtýkrát znamenajú aj nové vlasy pre onkologické pacientky. Akcia trvá do 15. 9. 2020.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.