Tajomná diagnóza VPDM: Ochorenie očí, ktoré môže postihnúť každého z nás!

20. januára 2020
3880
 

Väčšina z nás dbá na dobrú a pravidelnú starostlivosť o naše zdravie, častokrát však zabúdame na svoj zrak. Veľa z nás považuje zdravé oči za samozrejmosť až do tej doby, kým nás nepostrehnú nejaké komplikácie. Ich ochranu, výživu ani cvičenie by sme však zanedbávať nemali. Pri slabej starostlivosti môžu naše oči postihnúť rôzne poškodenia či ochorenia, napríklad aj VPDM.

Týka sa ta každého. Dnes možno vidíte aj za roh, to však neznamená, že sa vás zrak časom nemôže zhoršiť. S pribúdajúcim vekom sa môžete napríklad stretnúť s ochorením VPDM, čo je skratka pre ochorenie s názvom Vekom podmienená makulárna degenerácia.

Podstatou vekom podmienenej makulárnej degenerácie (VPMD) je zlé fungovanie žltej škvrny (makuly) v centrálnej časti sietnice v ľudskom oku. Pacient vidí rozmazané objekty, väčšinou aj tvarovo a veľkostne skreslené. Chorobou je postihnutý stred zorného poľa, periférne videnie ostáva zachované. Najčastejšie sú ochorením VPDM postihnutí starší ľudia, ale prvé príznaky sa môžu objaviť už okolo štyridsiatky.

Rýchly test pre každého

Ak chcete rýchlym testom zistiť, či je váš zrak v tomto smere v poriadku, vyskúšajte náš jednoduchý test s Amslerovou mriežkou. Pozerajte sa na mriežku nižšie asi z 30 cm vzdialenosti. Najskôr jedným okom, potom druhým. Ak pozorujete akékoľvek zmeny vo videní, napríklad pokrivené alebo prerušované čiary, či tmavé škvrny, ihneď sa objednajte k očnému lekárovi. Keď ste počas testovania žiadne zmeny vo videní nezaregistrovali, gratulujeme vám. Napriek pozitívnemu výsledku vám však odporúčame chodiť na pravidelné kontroly (aspoň raz za dva roky) k očnému špecialistovi, ktorý vie vďaka svojim prístrojom skontrolovať omnoho viac ako tento jednoduchý test.

amslerova mriežka

Suchá a vlhká forma VPDM

Poznáme suchú a vlhkú formu makulárnej degenerácie. Suchá forma sa vyskytuje častejšie a oko postihuje postupne. Jej liečba zatiaľ neexistuje, ale je dokázané, že niektoré potraviny, ako napríklad listová zelenina alebo cielená výživa zodpovedajúcimi výživovými doplnkami môžu jej rozvoj spomaliť. Každodenné aktivity pacienta je možné uľahčiť pomocou dobrého osvetlenia, sadzbou väčšieho písma alebo používaním lupy. Vlhká forma sa rozvíja oveľa rýchlejšie a spôsobuje závažnejšie poškodenie zraku až slepotu. Pri liečbe sa používajú lieky či laser, avšak úspech liečby nie je zaručený. Často len zastaví ďalší progres ochorenia.

Zdroj: Pixabay.com

Nezabúdajte na správnu výživu

Jedzte kvalitnú a vyváženú stravu s nízkym obsahom nasýtených tukov a veľkým podielom ovocia a zeleniny a vyhýbajte sa produktom z bielej múky a tukom presiaknutým potravinám a jedlám. Často sa však stáva, že bežná strava na pokrytie všetkých potrieb nestačí, najmä ak by sme ich mali zjesť každý deň v správnom pomere.

So správnou a cielenou výživou môžete potreby na výživu svojich očí veľmi dobre pokryť. Výživové doplnky Ocuvite boli vyvinuté na základe vedeckých výskumov, preto obsahujú všetky základné živiny pre dobré fungovanie zraku, ktoré si vaše telo nevie samo vytvoriť. Ocuvite Complete, Ocuvite Lutein forte a Ocuvite Lutein Premium obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E. Vďaka výživovým doplnkom Ocuvite pomáhate neutralizovať voľné radikály a redukujete oxidačný stres v očiach.

Novinka Ocuvite Lutein Premium obsahuje v jednej tablete vyššie množstvo luteínu aj zeaxanínu, aj preto ešte lepšie vyživuje centrálnu oblasť sietnice a podporuje tak vaše dobré a ostré videnie.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.