Viete, na čo nám slúži sietnica a žltá škvrna?

15. júla 2019
4665
 

Zdravý zrak je pre väčšinu z nás samozrejmosť a nevieme si ani len predstaviť, ako by sme fungovali bez neho. Oko je v ľudskom organizme považované za jeden z najkomplexnejších a zároveň najzložitejších systémov. Skladá sa z mnohých častí, z ktorých každá má svoju špecifickú funkciu. Veľmi dôležitú úlohu v tomto prípade zohráva sietnica a žltá škvrna.

Čo to je tá sietnica?

Sietnica je film na zadnej stene oka, ktorý prijíma svetlo prechádzajúce očnou šošovkou. V zadnej časti sietnice sa nachádzajú svetlocitlivé zrakové bunky – tyčinky a čapíky, prednú časť tvoria pigmentové bunky. Pigmentová vrstva obsahuje pigment fuscín. Pigmentové bunky vysielajú výbežky medzi tyčinky a čapíky. Pigmenty tejto vrstvy nazývame fotopigmenty. Transformujú svetlo na chemické nervové impulzy, čiže premieňajú svetlo na elektrické signály, ktoré sú vysielané do mozgu tak, aby dokázal pochopiť čo vidíme.

Záhadná žltá škvrna

Stred sietnice sa nazýva žltá škvrna (makula) a má asi 5 mm. Nájdeme tu najväčšiu hustotu čapíkov a teda aj najostrejšie videnie. V jej úplnom strede nie sú vôbec žiadne tyčinky. Obraz, na ktorý sa pozeráme kolmo, sa premieta práve do tohto bodu.

Červenkastá až žltá farba makuly je spôsobená obsahom pigmentov, luteínu a zeaxantínu. Vďaka žltej škvrne, teda ostrému videniu, registrujeme aj drobné detaily a môžeme vykonávať činnosti, ktoré to vyžadujú – napríklad čítanie alebo šoférovanie auta. Zaujímavé je, že žltá škvrna v skutočnosti nie je vôbec žltá, ale o niečo červenšia ako okolie. Makula sa sfarbuje na žlto, až po zastavení všetkých prejavov života.

Foto: Pixabay.com

Rizikové faktory

Nikoho zrejme neprekvapí, že veľmi dôležitá pre správne fungovanie nášho zraku je životospráva. Práve tá môže žltú škvrnu poškodiť viac než prirodzené starnutie. Veľmi negatívny dopad môže mať fajčenie, znečistené ovzdušie, nezdravé stravovanie, obezita či nedostatok spánku.  Podobne rizikové sú v tomto prípade aj dedičné ochorenia, cukrovka, vysoký tlak, zvýšená hladina cholesterolu či nedostatočne chránený zrak.

Ako zlepšiť svoj zrak?

Keďže si náš organizmus nevie karotenoidy luteín a zeaxanín sám vytvoriť, sme odkázaní na ich príjem zo stravy alebo cielenej výživy vo forme výživových doplnkov. Ak máte pocit, že vaša bežná strava na výživu vašich očí nestačí, zamerajte sa na cielenú výživu s výživovými doplnkami Ocuvite, ktoré vám dostatočne doplnia do tela presne tie potrebné látky, ktoré vaše oči potrebujú. Ocuvite Complete a Ocuvite Luteín forte boli vyvinuté na základe vedeckých poznatkov. Oba produkty obsahujú karotenoidy luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, zinok, selén a vitamíny C a E. Vďaka výživovým doplnkom Ocuvite pomáhate neutralizovať voľné radikály a redukujete oxidačný stres v očiach.

Foto: Pixabay.com

Zdieľaj článok:

Comments are closed.