25 najväčších hitov tejto dekády. Spomínate si na ne?

28. decembra 2019
5025
 

Posledných desať rokov prinieslo množstvo nových filmov, osobností, technologických noviniek a tiež hudobných hitov, ktoré zrejme budeme počuť v rádiách aj o ďalších desať rokov. Spomeniete si však z hlavy na to, kto spieva hity ako Call Me Maybe, See You Again, Bailando či Counting Stars?

Lady Gaga, Beyoncé – Telephone

Hneď v úvode tejto dekády došlo k veľmi zaujímavému spojeniu. Lady Gaga bola v roku 2010 na svojom vrchole a nikoho tak zrejme neprekvapilo, že na spoluprácu prikývla samotná Beyoncé. Dievčatá nahrali pieseň Telephone, ktorá patrila dlhé mesiace medzi najhranejšie skladby po celom svete. Veľký záujem vzbudilo aj takmer 10-minútové video, ktoré v závere prisľúbilo pokračovanie…

Justin Bieber – Sorry

Málokto si môže povedať, že má na konte hit, ktorý na youtube prekonal hranicu miliardy prezretí. Ešte menej je však tých, ktorí prekonali hneď tri miliardy, tak ako Justin Bieber s jeho hitom Sorry z roku 2015. Tanečný vizuál mal byť pôvodne len predzvesťou oficiálneho videoklipu. Stretol sa však s takým úspechom, že sa napokon Bieber na nakrúcanie plnohodnotného klipu vykašlal.

Celeste Buckingham – Run Run Run

Minimálne na Slovensku a v Česku môžeme bez váhania za jeden z najväčších hitov posledného desaťročia označiť skladbu od talentovanej Celeste Buckingham. Väčšina slovenských speváčok zrejem ani len nesníva o tom, že by ich videoklip získal dvadsať miliónov prezretí. Celeste sa to však podarilo a dnes pri jej prelomovom hite z roku 2012 svieti takmer 23-miliónov prezretí. Je škoda, že podobného úspechu sa nedočkali aj skladby z jej posledného albumu Bare.

Dua Lipa – New Rules

Predtým než britská speváčka Dua Lipa vydala singel New Rules, tak ju mimo britských ostrovov takmer nikto nepoznal. Vďaka tejto piesni sa však stala globálnou hviezdou, ktorá sa dnes môže pochváliť ziskom množstva hudobných cien, vrátane Grammy. New Rules si na Youtube od svojho vydania v roku 2017 získalo už takmer 2 miliardy prezretí. Kto vie, či takýto veľký hit prinesie aj pripravovaný album Future Nostalgia, ktorého sa dočkáme v roku 2020.

Camila Cabello – Havana

Ak ste patrili medzi fanúšikov dievčenskej skupiny Fifth Harmony, tak ste zrejme o Camile Cabello vedeli už dlho pred touto skladbou. Väčšinu svojich poslucháčov si však rodáčky z Kuby získala vďaka svojmu mimoriadne chytľavému hitu Havana. Camila vo skvelom čase naskočila na vlak hudobníkov, ktorí sa rozhodli zaujať na vlne latino rytmov a vyšlo jej to na výbornú. Úspechu zrejme pomohlo aj vtipné video, ktoré si od roku 2017 získalo takmer miliardu prezretí.

Taylor Swift – Shake It Off

Krehká blondínka patrila dlhé roky medzi najúspešnejšie country speváčky na svete. Jedného dňa si však povedala, že už má dosť kovbojských čižiem a rozhodla sa presedlať na popovú dráhu. Tento risk jej vyšiel na výbornú a lepší singel ako skladbu Shake It Off si pre svoju premenu snáď vybrať ani nemohla. Nadhľad a irónia, ktorú Taylor Swift do songu vložila jej od roku 2014 získali takmer 3 miliardy prezretí na youtube.

Rihanna – We Found Love

Rihanna je v súčasnosti digitálne najpredávanejšou speváčkou v histórii. K tomuto úspechu jej určite dopomohol aj jej obrovský hit We Found Love, ktorý sa držal 8 týždňov na prvej priečke amerického rebríčku Billboard Hot 100. Od roku 2011, kedy táto pieseň vyšla síce vydala ďalšie úspešné piesne ako Diamonds, Work či This Is What You Came For, no táto okrem chytľavej melódie ponúkla vo svojom videoklipe jeden z najkrajších a najbláznivejších príbehov lásky, aký sme túto dekádu mohli vidieť.

Ellie Goulding – Love Me Like You Do

Na niektoré filmy síce rýchlo zabudneme, no ich hudba v našich hlavách ostane ešte niekoľko rokov. To je zrejem prípad filmovej série Päťdesiat odtieňov sivej, ktorá si získala pozornosť najmä v radoch slobodných žien. Titulnú pieseň k prvému dielu naspievala Ellie Goulding a dodnes zrejme ďakuje tomu ,že ju tvorcovia oslovili. Love Me Like You Do totiž skvelo funguje aj mimo filmového plátna a pre Ellie ide s obrovským náskokom oproti zvyšku diskografie o jej najúspešnejšiu skladbu v kariére. Videoklip na Youtube má už viac než 2 miliardy prezretí.

Adele – Hello

Medzi veľké objavy tohto desaťročia patrí britská speváčka Adele. Hudbe sa síce venovala už predtým, no najväčší úspech zožala so svojim posledným albumov z roku 2015, z ktorého pochádza aj jej hit Hello. Adele bohužiaľ jej plány nevyšli úplne podla predstav. Kvôli problémom s hlasom nemohla dokončiť svoje turné podla plánov a na pár rokov sa úplne stiahla zo šoubiznisu. Podla všetkého by sa však v roku 2020 opäť mala vrátiť na scénu!

Justin Timberlake – Can’t Stop the Feeling!

Medzi miláčikov ženského publika už dlhé roky patrí Justin Timberlake. Až na pár prešľapov si takmer každá jeho pieseň získa dostatočne veľkú podporu. S tak veľkým úspechom, ako získala pieseň k animovanému filmu Trolovia však zrejme ani sám Justin nedúfal. Uletené video hitu Can’t Stop the Feeling! si od roku 2016 získalo viac než miliardu prezretí.

Pharrell Williams – Happy

S podobným osudom ako vyššie spomenutá skladba sa stretla aj nahrávka Happy. Pharrell Williams ju pôvodne nahral len ako soundtrack pre animovaný film Ja Zloduch 2. Song sa však stretol s takým veľkým úspechom, že ju napokon Williams využil aj ako hlavný singel svojho albumu Girl. Kým ostatné skladby známeho producenta mieria v posledných rokoch skôr na menej komerčného poslucháča, tak s touto nahrávkou sa mu podarilo osloviť množstvo nových fanúšikov.

Carly Rae Jepsen – Call Me Maybe

Na túto skladbu ste už síce zrejme zabudli, no je viac než isté, že v roku 2012 ste ju určite minimálne raz počuli Dnes už 34-ročná speváčka sa doslova zo dňa na den dostala medzi najsledovanejšie speváčky na svete. Do tej doby o nej takmer nikto nepočul. Bohužiaľ pre sympatickú Carly Rae Jepsen, správneho telefonátu sa stále nedočkala a od raketového úspechu jej miliardového hitu už o nej takmer nepočuť.

Miley Cyrus – Wrecking Ball

Azda najkontroverznejšou hudobnou premenou si v úvode tohto desaťročia prešla Miley Cyrus. Blondínka sa rozhodla zbaviť nálepky Hannah Montana skutočne rázne a jasno. Vyvrcholením jej prehreškov bolo kontroverzné video k inak veľmi vydarenej skladbe Wrecking Ball. Ostrihaná a nahá Miley Cyrus hompajúca na demolačnej guli zrejme všetkým ostane v hlave ešte dlho. Faktom však ostáva, že škandalózne obdobie plné nahoty Cyrus prinieslo úspech o akom sa jej dnes môže len zdať.

Maroon 5, Cardi B – Girls Like You

Veľkú obľubu si už dlhé roky drží skupina Maroon 5. Vždy, ked už máte pocit, že úspech svojich skladieb už nezopakujú, tak sa im podarí vyprodukovať ďalší veľký hit. Presne to je prípad ich minuloročného singlu Girls Like You. Skladbu venovanú všetkým ženám pôvodne naspievali ako sólovku, no singlovú verziu doplnila raperka Cardi B. Videoklip plný množstva známych žien si za rok získal viac než 2,5 miliardy prezretí.

Jessie J, B.o.B – Price Tag

V úvode tejto dekády na scénu vtrhla britská speváčka Jessie J. Napriek tomu, že hudbe sa úspešne venuje dodnes, tak najväčšiu pozornosť si získala so svojim debutovým albumom, z ktorého pochádza aj vydarená skladba Price Tag, či ďalšie hity ako Do It Like A Dude, Domino či Who You Are.

Demi Lovato – Let It Go

Skladby z úspešných animovaných filmov by pokojne postačili na samostatný rebríček. Určite však dáte za pravdu, že pieseň Let It Go z filmu Frozen si tu svoje miesto zaslúži. V súčasnosti zrejme neexistuje spevácka šou, kde by tento hit aspoň raz neodznel. Úspech mu určite v roku 2013 priniesla aj Demi Lovato. Let It Go pokojne môžeme označiť za novodobú vianočnú klasiku. Pôvodná filmová verzia, ktorú naspievala Idina Menzel má dnes na Youtube už takmer 2 miliardy prezretí.

Wiz Khalifa, Charlie Puth – See You Again

Najúspešnejšou skladbou, akú na Youtube nájdete je emotívna skladba See You Again z filmu Rýchlo a zbesilo 7. Skladba, ktorú naspieval Wiz Khalifa a Charlie Puth má dnes už viac ne 4,3 miliardy prezretí, čo je zhruba o miliardu viac, než do tej doby kórejský rekordman PSY s jeho hitom Gangnam Style. Veľkú pozornosť si získala aj kvôli tragickej smrti Paula Walkera, ktorý umrel ešte pred tým, než sa tento film do kín dostal. Otázkou teraz ostáva, kedy a či vôbec sa niekomu tento úspech podarí zopakovať.

Sia – Chandelier

Veľkú pozornosť si v posledných rokoch vyslúžila tiež 44-ročná Sia. Austrálska hudobníčka v roku 2014 na všetkých frontoch zabodovala jej singlom Chandelier.  Do tej doby ju verejnosť registrovala skôr ako autorku textov, ktorá napísala napríklad aj Diamonds pre Rihannu. Sia si okolo svojej osoby vybudovala imidž tajomnej, miestami až podivnej ženy, ktorý zrejme tiež dopomohol k jej úspechu.

Enrique Iglesias, Descemer Bueno, Gente De Zona – Bailando

Viac než dvadsať rokov na sa scéne drží Enrique Iglesias. Španielsky spevák ma zá sebou vzostupy aj pády a možno aj vďaka tomu ho majú ľudia stále radi. V roku 2014 vydal úspešnú skladbu Bailando, čím prakticky naštartoval globálnu vlnu latino rytmov na popovej scéne. Tanečné video plné španielskych rytmov a ženskej krásy má dnes už takmer 3 miliardy prezretí.

OneRepublic – Counting Stars

Doposiaľ svoej najúspešnejšie obdobie si v rokoch 2013-2014 prežila skupina OneRepublic. Ich album Native patrí nepochybne medzi to najlepšie, čo v ich tvorbe nájdeme a mali sme to šťastie, že v roku 2014 zavítali so sprievodným turné aj na Slovensko. Od tej doby sa síce tejto americkej partičke podobný úspech zopakovať nepodarilo, určite však o nich budeme počuť v roku 2020, kedy vychádza ich album Human. Videoklip Counting Stars má dnes takmer 3 miliardy prezretí.

Katy Perry – Roar

Spomienky na posledných desať rokov budú v prípade Katy Perry zrejme veľmi rozpačité. Kým v úvode tejto dekády malo úspech všetko, kde sa objavilo jej meno, tak v posledných rokoch jej popularita raketovo upadá. Svoju doposiaľ najúspešnejšiu skladbu zverejnila v roku 2013 a napriek tomu aká infantilná a gýčová bola, tak uspela. Katy Perry ani príliš kričať nemusela a s vizuálom pre Roar si od roku 2013 získala už takmer 3 miliardy prezretí.

David Guetta, Nicki Minaj, Bebe Rexha, Afrojack – Hey Mama

Ak sa vyberiete na nejakú párty, ej viac než isté, že si vypočujete minimálne jednu skladbu, v ktorej má prsty David Guetta. Ten sa už zhruba desať rokov môže tešiť rovnako veľkému úspechu, v ktorom mu značne pomáha plejáda množstva známych mien. Veľký úspech si v roku 2015 získala nahrávka Hey Mama, ktorú Guetta vytvoril v spolupráci s Nicki Minaj, Bebe Rexhou a Afrojackom.

Jennifer Lopez, Pitbull – On The Floor

Rok 2011 môžeme označiť za prelomový v prípade americkej speváčky Jennifer Lopez, ktorá v tej dobe vydala singel On The Floor. Spolu s Pitbullom patrila medzi najranejších interpretov tohto roka a opäť sa naplno začala venovať hudobnej tvorbe, ktorú na istý čas tak trochu ignorovala. Dnes už 50-ročná hudobníčka je dôkazom toho, že vek je skutočne len číslo a aj po 40-ke dokážete zaujať násťročné publikum.

Will.I.Am, Britney Spears – Scream & Shout

Azda poslednou skutočne úspešnou skladbou, ktorú si spájame s Britney Spears je pieseň Scream & Shout z roku 2012. Niekdajšia popová princezná sa spojila s Will. I. Amom a aspoň na krátky čas si predĺžila svoju upadajúcu popularitu. V súčasnosti sa Britney venuje svojej rodine a ťaží skôr zo spomienok na svoje úspechy zo začiatku tohto storočia. V minulom roku sa síce po rokoch vybrala na úspešné koncertné turné, no jej posledný album Glory bol obrovským prepadákom.

One Direction – Story Of My Life

Či už ste patrili medzi fanúšikov alebo odporcov britského boybandu One Direction, určite ste ich zaregistrovali. Pätica spevákov, ktoré spojila spevácka šou X-Factor si na svoje konto pripísali množstvo rekordov, o ktorých sa iným hudobníkom môže len snívať. Napriek tomu, že sa tešili veľkému úspechu aj po tom, ako ich opustil Zayn, tak sa napokon všetci vybrali úspešnou sólovou cestou. Medzi ich najväčšie hity a zároveň aj to najkvalitnejšie čo nahrali patrí pieseň Story of My Life z roku 2013.

 

+ bonus

Ariana Grande – 7 Rings

Ariane Grande patrila dlhé roky pozornosť detskej hviezdičky, ktorú nikto moc vážne nebral. To sa jej však podarilo zmeniť a tento rok všetkým dokázala to, že už dávno nie je malé dievčatko. Hneď v úvode roku dvakrát po sebe dobila rebríček Billboard Hot 100 a neskôr odštartovala dlhodobo vypredané turné, s ktorým zavítala aj do Prahy a susednej Viedne. Kto vie ako dlho bude trvať, než prekoná úspech tohtoročného singlu 7 Rings, ktorý si získal už viac než 600 000 prezretí.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.