Zákaz mobilov na koncertoch? Známi hudobníci sú za!

2. júla 2019
4190
 

Tiež sa s priateľmi predbiehate, kto si počas vystúpenia vášho obľúbeného interpreta ukoristí lepšiu fotografiu či video? V minulosti mobilný telefón nikomu počas koncertu vytiahnuť z vrecka ani nenapadlo. Dnes so sebou nosíme externé nabíjačky a koncerty dobrovoľne sledujeme cez obrazovky mobilných telefónov.

V posledných dňoch dalo niekoľko slovenských hudobníkov jasne najavo, čo si myslia o tom, ak si ich fanúšikovia počas koncertov nakrúcajú na telefón. Ako prvý túto diskusiu otvorili chlapci zo skupiny Billy Barman. „Celý rok beháme po Slovensku a užívame si jedinečnú atmosféru spojenú s každým koncertom. Čo nás už baví trochu menej je, keď namiesto vašich vysmiatych tvári vidíme vaše telefóny,“ odznelo vo vyjadrení, ktorým podporili Orange v kampani mobil dole #hlavahore, ktorá chce ľudom ukázať, ako zmysluplne používať mobilné telefóny a neukracovať sa o skutočné zážitky.

K známej kapele sa neskôr pridala aj skupina Medial Banana či dvojica raperov Vec a Tono S„Pre umelca je to tak trochu rušivý element, podobne ako pre učiteľa v škole, ktorý prednáša. Určite som za to, aby ľudia odložili telefóny. Je to oveľa hodnotnejší zážitok, než cez displej mobilu.“ Spoločnosť Orange sa týmto na prvý pohľad možno kontroverzným krokom rozhodla upozorniť na to, aká krehká môže byť hranica medzi závislosťou a rozumným používaním mobilného telefónu. Zákazníci Orangeu, ktorí túto myšlienku podporia a počas koncertov si aspoň na hodinu svoj mobilný telefón odložia v špeciálnej úschovni v Orange zóne, dostanú navyše ďalšiu extra porciu 5 GB dát.

 

Vzbura zahraničných hudobníkov

Otázka používania mobilných telefónov na koncertoch sa rieši už niekoľko rokov. V radoch svetových hviezd sa už za zákaz alebo aspoň obmedzenie mobilných telefónov na koncertoch postavil aj kontroverzný raper Kanye West, speváčka Alicia Keys či Adele. Tá dokonca prerušila svoju šou v talianskej Verone kvôli tomu, že si ju stovky fanúšikov nakrúcalo na mobilný telefón. „Mohli by ste si ma prestať nakrúcať? Naozaj som tu a môžete si to vychutnať v skutočnosti a nie len prostredníctvom fotoaparátu. Toto nie je dvd, toto je skutočná šou.“

Pomerne svojská, čo sa týka technológií, je aj 38-ročná speváčka Alicia Keys. Rodáčka z New Yorku je vo svete známa tým, že sa nebojí prezentovať svoje názory a skúšať veci, ktoré pred ňou ešte nikto neskúsil. Na svojich koncertoch sa zaradila medzi prvých hudobníkov, ktorí podporili myšlienku takzvaných zón bez telefónu. Svojim fanúšikom dokonca rozdáva uzamykateľné puzdra na mobil.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.