Slávnostná premiéra filmu Havel prebiehala skutočne vo veľkom štýle. Snímku o disidentskom období života Václava Havla si prišli pozrieť mnohí prominentní hostia, ktorí naplnili dve sály známeho bratislavského kina.
Životopisnú snímku na Slovensku uviedla viacčlenná delegácia z Prahy v nasledujúcom zložení: režisér, producent a spoluautor scenára Slávek Horák s partnerkou Vandou Jandou, koproducenti Prokop Svoboda, Václav Dejčmar, Ondřej Tomek, generálny riaditeľ distribučnej spoločnosti BONTONFIM Martin Palán, scenárista Rudolf Suchánek, kameraman Jan Šťastný a nechýbali ani dve najväčšie herecké hviezdy – predstaviteľ Václava Havla Viktor Dvořák a populárny Martin Hofmann, ktorý vo filme stvárnil herca a búrliváka Pavla Landovského.
Premiéra nového českého filmu sa tešila mimoriadnej pozornosti médií, významných osobností aj známych tvárí slovenského kultúrneho, filmového a spoločenského života. Po červenom koberci sa prešiel napríklad František Mikloško, ktorý patril spolu s Václavom Havlom k najväčších postavám nežnej revolúcie. Havla si prišiel na veľkom plátne vychutnať aj spisovateľ Michal Hvorecký, spevák Janko Kuric s manželkou Simonou Bubánovou, filmoví producenti Wanda Hrycová a Rasťo Šesták, výtvarník Daniel Brogyányi, podnikateľ Igor Rattaj či hudobný expert Juraj Čurný s manželkou Andreou.
Divácke dojmy z filmu boli veľmi pozitívne. Hostia ocenili najmä autentické stvárnenie doby a poctivú „filmárčinu“. Režisér Slávek Horák má našliapnuté na sľubnú kariéru – so svojou predchádzajúcou snímkou Domáca opatera reprezentoval Českú republiku na Oscaroch a magazín Variety ho vďaka nej zaradil na zoznam 10 najnádejnejších filmových režisérov z celého sveta. Veľké očakávania majú naši českí susedia aj od jeho nového Havla.
Filmový príbeh zachytáva Václava Havla v zlomovom období rámcovanom rokmi 1968 až 1989 – najskôr ako úspešného, no trochu ľahkovážneho dramatika, neskôr ako politického aktivistu, väzňa a vedúcu osobnosť nežnej revolúcie, ale hlavne ako obyčajného človeka so svojimi strachmi a nádejami, svetlými, ale aj temnejšími stránkami. „Portrét štátnika nečakajte,“ varoval režisér divákov ešte pred samotným natáčaním. Namiesto toho sa snímka sústredí na Havlov búrlivý osobný život, ktorému dominuje nielen boj za pravdu a politické prenasledovanie, ale aj milostné aféry, pochybnosti o sebe samom a humor.