RADIOACTIVE: Film o Marie Curie, ktorá navždy zmenila tvár vedy

4. marca 2020
5603
 

RADIOACTIVE, to je príbeh ženy, ktorá sa rozhodla žiť svoj život pre lásku, materstvo i vedu zároveň a z ničoho nepoľavila. Neuveriteľný, no skutočný príbeh ženy, matky, manželky a vedkyne Marie Curie-Sklodowskej, ktorá svojím prelomovým objavom rádioaktivity raz a navždy zmenila svet vedy. Ako to skutočne bolo, si na striebornom plátne pozrieme už 19. marca.

Snímka RADIOACTIVE je filmovou cestou naprieč nesmrteľným dedičstvom Marie Curie od 70. rokov 20. storočia až po súčasnosť, stvárňujúc jej vášnivé vzťahy, prelomové vedecké objavy a následky, ktoré prišli po nich. Marie Curie-Sklodowska sa narodila v  Poľsku, no jej túžba po vyššom vedeckom vzdelaní ju priviedla až do Francúzska, kde získala doktorát na prestížnej parížskej Sorbonne a našla tiež svoju životnú lásku, fyzika Pierra Curie.

Po svadbe vychovali dve dcéry a ruka v ruke definitívne zmenili tvár vedy objavom rádioaktivity a dvoch nových prvkov – rádia a polónia. V roku 1903 manželia spoločne získali Nobelovu cenu za fyziku, a Marie sa tak stala prvou ženskou držiteľkou Nobelovej ceny v histórii.

Verejnosť sa spočiatku mylne domnievala, že Marie bola iba Pierrovou laboratórnou asistentkou. Jej meno bolo dokonca pôvodne vynechané z nominácie na Nobelovu cenu za ich spoločnú prácu. Pierre, však trval na tom, aby jej právom pripísali zásluhy, ktoré jej patria. V rovnocennom partnerstve obaja zdieľali svoje objavy i kredity za ne. Spolupráca s manželom pomohla Márii vybudovať si vlastné meno v ére, kedy zásluhy žien boli schovávané v poznámkach pod čiarou.

Po  smrti milovaného Pierra Marie svoj život naplno oddáva vede. Popri výchove dcér vedie katedru, prednáša, publikuje. Má podlomené zdravie, popálené ruky od neustálej práce s rádioaktívnymi materiálmi. Jej únikom i útočiskom sa stáva výskum v laboratóriu, ktorý jej v roku 1911 prináša druhú Nobelovu cenu, tentokrát za chémiu.

Marie Curie-Sklodowska objavila rádium, ktoré malo liečiť a slúžiť ľudstvu. Práve ľudstvo, však, ako sa to v histórii stáva, tento geniálny objav zneužilo. Chvalabohu, Marie Curie sa Hirošimy a Černobyľu nedožila… Marie Curie zomrela v roku 1934 vo veku 67 rokov na následky dlhodobého vystavenia žiareniu.  Jedna z jej dcér, vedkyňa Irene Curie sa vďaka rozhodnutiu kráčať v matkiných šľapajach stala taktiež držiteľkou Nobelovej ceny.

„Keď Marie prišla do Paríža a zapísala sa na Sorbonne, bola jednou z iba 23 žien na vedeckej fakulte medzi  4,000 študentmi. V tom čase bolo vo Francúzsku slovo “étudiante” (ženská verzia slova študent) používané iba na opis priateľky študenta-muža; slovo pre študentky ženského pohlavia neexistovalo,” opisuje svoju úlohu britská herečka Rosamund Pike“Marie napriek tomu excelovala a stala sa najlepšou spomedzi svojich spolužiakov. Bola absolútne sústredená a odovzdaná. Jediné, čo ju zaujímalo, bola veda. Jej objav rádioaktivity sa napokon stal jediným prelomovým vedeckým objavom 20. storočia.”

Zdieľaj článok:

Comments are closed.