Dlhoočakávaný film Havel príde do kín už v auguste

24. júna 2020
2602
 

Brány kín sú opäť otvorené, filmový svet sa tak postupne opäť vracia do normálu. Už o pár týždňov sa na strieborné plátna dostane aj dlhoočakávaný film Havel, ktorého natáčanie sa symbolicky začalo deň pred výročím augustovej invázie vojsk Varšavskej zmluvy a ktorej posledná klapka padla, opäť symbolicky, 17. novembra 2019.

Film Havel zachytáva menej známe, no o to búrlivejšie obdobie zo života posledného česko-slovenského prezidenta. Václava Havla tu vidíme najskôr ako úspešného, no trochu ľahkovážneho dramatika, neskôr ako politického aktivistu, väzňa, ale hlavne ako veľkého milovníka žien. Snímku natočil režisér filmu Domáca opatera a 1 z 10 najnádejnejších režisérov podľa magazínu Variety – Slávek Horák.

Životopisný film Havel prináša príbeh jednej z najvýraznejších postáv česko-slovenskej histórie z disidentského obdobia, keď ešte Václav Havel nebol slávnou osobnosťou. „Portrét štátnika nečakajte,“ sľubuje režisér Slávek Horák. Film sa sústredí na Havlov búrlivý osobný život, ktorému dominuje boj za pravdu a správnu vec, prenasledovanie, väzenie, ale aj milostné aféry, pochybnosti o sebe samom a humor. V centre všetkého však stojí atypický, no o to silnejší vzťah s manželkou Olgou.

Z traileru je zrejmé, že vo filme nebudú chýbať dramatické, ale ani vtipné momenty. Divákom tiež určite udrie do očí priam neuveriteľná podoba hlavného predstaviteľa Viktora Dvořáka so skutočným Havlom. Režisér Slávek Horák spomína na náročné hľadanie filmového Václava Havla: Všetky postavy už boli obsadené a my sme stále nemali odpoveď na otázku ,Kto HO bude hrať?‘ Potom prišiel na kasting Viktor. Vedeli sme z počutia, že by mal byť Havlovi trochu podobný, ale úplne nám vyrazil dych. Bol to skrátka on! Nielen vzhľadom, ale aj – a to predovšetkým – správaním a vystupovaním. V ďalších úlohách sa predstaví Anna Geislerová, Martin Hoffman, Barbora Seidlová, Jiří Bartoška, ale aj slovenský herec Adrian Jastraban, a to opäť v role Alexandra Dubčeka.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.