Toman.

19. októbra 2018
6067
 

Nový film Ondřeja Trojana odhaľuje málo prebádané obdobie Československa medzi rokmi 1945 až 1948. Film je dramatický, odhaľuje praktiky a boje medzi komunistami a demokratmi, a neposlednom rade mapuje príbeh „šedej eminencie“, Tomana.

Úlohy Zdeňka Tomana sa bravúrne zhostil Jiří Macháček.

Divákov čaká neuveriteľný, ale pravdivý príbeh rozporuplnej osobnosti Zdeňka Tomana, vlastným menom Zoltána Goldbergera, pochádzajúceho zo slovenských Sobraniec. Toman bol mužom mnohých tvárí a mien, na svojej ceste hore sa nezastavil pred ničím. Bol poverený zásadnou úlohou – zohnať peniaze, ktoré komunistom vyhrajú voľby. A Toman peniaze zohnať vedel. Pre seba, pre rodinu i pre stranu. Šmelinou, vydieraním, obchodmi s vojnovými zločincami aj ich obeťami. Práve on umožnil presun východoeurópskych Židov, ktorí prežili holokaust a unikali pred povojnovými pogromami cez Československo do Palestíny – samozrejme za tučnú províziu. Neštítil sa ničoho. Cena, ktorú za svoju kariéru zaplatil on i jeho blízki, však bola príliš vysoká.

Ady Hajdu v úlohe velvyslanca vo filme Toman.

Vo filme uvidia diváci množstvo slovenských a českých hercov v nezvyčajných úlohách s bravúrnymi maskami a kostýmami, ktoré vtiahnu ešte viac do deja. Film Toman vznikol v koprodukcii Total Helpart T.H.A., PubRes, Českej televízie, Fortuna Film und TV, RTVS, Barrandov Studio a. s., s podporou Státního fondu kinematografie a Audiovizuálneho fondu. Do slovenských kín ho uvedie distribučná spoločnosť Forum Film už 18. októbra 2018.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.