Asi málokto z nás si vie reálne predstaviť prísť o zrak. Nevidieť a nevnímať zrakom tú krásu okolo nás. Aj preto sa o svoje oči musíte pravidelne starať. Oftalmologička MUDr. Oľga Bálková v krátkom rozhovore priblíži, ako na to.
Prečo je zdravá strava dôležitá pre výživu očí?
Oko je citlivý a dôležitý orgán, denne vystavený mnohým škodlivým vplyvom – slnku, prachu, suchému vzduchu z klimatizácie, umelému osvetleniu atď. Kvalita videnia sa s pribúdajúcim vekom zhoršuje a u väčšiny ľudí sa skôr či neskôr dostavia akútne alebo chronické problémy so zrakom.
Pravdepodobne najväčšou hrozbou je dnes makulárna degenerácia – ochorenie, ktoré postihuje centrálnu časť sietnice a spôsobuje postupnú stratu videnia. Na Slovensku ňou trpí odhadom až 250 tisíc ľudí. Už legendárny Hippokrates povedal: „Nech je tvoje jedlo tvojim liekom a tvoj liek nech je tvojim jedlom.“ Ako prevenciu a ako prostriedok proti zhoršovaniu ochorenia odporúčajú odborníci okrem pravidelných(!) prehliadok u očného lekára tiež zdravé stravovanie, pravidelné užívanie vhodných doplnkov výživy a fyzickú aktivitu.
Ktoré časti oka sú na správnu výživu najcitlivejšie a prečo?
V ľudskom tele sú najcitlivejšie na nedostatok kyslíka a živín vysoko špecializované bunky a tkanivá, napríklad mozgová kôra alebo sietnica oka. Nervové bunky (sú základnou súčasťou aj sietnice) sú také citlivé kvetinky, ktoré vyžadujú našu starostlivú pozornosť.
Aké výhody má cielená výživa vo forme výživových doplnkov Ocuvite?
Základnou podmienkou ostrého videnia je zdravá sietnica. Tá sa skladá z miliónov nervových buniek, ktoré sú chránené pred poškodením tzv. makulárnymi karotenoidmi (makula je odborný výraz pre sietnicu). Karotenoidy sa označujú ako vnútorné slnečné okuliare. Sú to celkom jednoduché zlúčeniny rozpustné v tukoch. V sietnici sa nachádzajú tri. Dva z nich – lutein a zeaxanthin – musíme prijímať v potrave, naše telo si ich nevie samo vytvoriť. A tretí – mesozeaxanthin – vzniká priamo v sietnici z luteinu.
Produkty radu Ocuvite obsahujú práve tieto dva, pre náš zrak a vlastne aj život, nevyhnutné karotenoidy lutein a zeaxanthin. Viac o výživových doplnkoch Ocuvite nájdete na www.ocuvite.sk.
Má správna výživa očí vplyv na zníženie rizika vzniku ochorení očí ako napríklad VPDM?
Áno. A nie je to len o karotenoidoch, ale tiež o zdravých omega-3 mastných kyselinách, vitamínoch a zinku. Ochrana očí je komplexná. Okrem racionálnej stravy má veľký význam fyzická aktivita a ochrana očí pred slnečným žiarením okuliarmi.
Kedy mám vyhľadať lekára, ak mám problémy so zrakom?
Očného lekára by ste mali navštevovať pravidelne, bez ohľadu na to, či máte nejaké očné ochorenie alebo vadu zraku. Pre mladých ľudí je postačujúce dvoj alebo trojročný interval preventívnej prehliadky, od 40 rokov sú vhodné častejšie kontroly. Kto nosí okuliare alebo kontaktné šošovky, chodieva na prehliadku väčšinou podľa potreby.
Rozhodne s návštevou neváhajte, pokiaľ zistíte nejaké výpadky v zornom poli. Máte napríklad malý „fliačik“ pred očami, ktorý narušuje celkový obraz? To už je naozaj veľký varovný výkričník, že vaša sietnica nie je v poriadku!