Plesovú sezónu otvorili paralympionička Henrieta Farkašová a jej navádzačka Natália Šubrtová

15. januára 2020
3903
 

Uplynulú sobotu oficiálne otvoril plesovú sezónu symbolicky úder na gong počas 20. ročníka dobročinného Plesu v opere. Prvýkrát v histórii tohto podujatia sa tejto úlohy zhostila dvojica osobností.

Po tom, ako v minulosti dobročinný Ples v opere otvorilo množstvo úspešných žien, sa tento rok úderu na gong chopila slovenská zjazdová lyžiarka, najlepšia paralympijská športovkyňa roka na svete, najúspešnejšia slovenská paralympionička v histórii samostatného Slovenska, deväťnásobná víťazka Paralympijských hier a pätnásťnásobná víťazka Majstrovstiev sveta v para alpskom lyžovaní Henrieta Farkašová a jej dlhoročná navádzačka Natália Šubrtová.

„Bolo to pre mňa veľké prekvapenie. V prvom momente to bol pre mňa taký malý príjemný šok. Som veľmi rada a poctená, že som dostala túto úlohu a že som sa jej mohla zhostiť. Bola som trochu nervózna, pretože pred každou dôležitou udalosťou vo mne všetko vrie alebo cítim adrenalín, ale som rada, že som sa trafila,“ hovorí o ponuke otvoriť plesovú sezónu Henrieta Farkašová, ktorej pri výnimočnom momente večera asistovala jej navádzačka Natália Šubrtová, ktorú voľba organizátorov tiež milo prekvapila. „Nečakala som, že táto voľba padne na nás. Je veľmi príjemné, že sa nám dostalo tejto pocty. Je to o to intenzívnejšie v kontexte významnosti tejto spoločenskej akcie a že si vybrali nás ako paralympijské športovkyne. Dúfam, že táto tradícia bude pokračovať,“ dodáva Šubrtová.

Prípravám na jubilejný dobročinný Ples v opere venovali, aj vzhľadom na svoju dôležitú úlohu, väčšiu pozornosť. „Tým, že sme sa dozvedeli pomerne skoro, že budeme otvárať dobročinný Ples v opere, tak som si povedala, že budem zodpovednejšia čo sa týka príprav, pretože minulý rok som všetko riešila na poslednú chvíľu. Svoje šaty som si nechala ušiť,“ hovorí Šubrtová. Henrieta Farkašová je dlhodobo verná módnemu návrhárovi Richardovi Rozborovi, ktorý sa o jej róbu postaral aj tento rok. „Minuloročná spolupráca s ním bola veľmi príjemná. A preto som ho ja sama oslovila aj v tomto prípade. Bola som rada, že s ním môžem spolupracovať lebo sme si sadli po pracovnej aj ľudskej stránke,“ nešetrila chválou športovkyňa.

Nerozlučný tandem výnimočných športovkýň je dôkazom, že práve spolupatričnosť a vzájomná podpora vedú ku skvelým výsledkom. Prekonávajú predsudky aj vlastné hranice a sú veľkou inšpiráciou nielen pre deti so zdravotným znevýhodnením. Práve na problematiku inkluzívneho vzdelávania už tretí rok upozorňuje aj dobročinný Ples v opere.

„Ples v opere je významné kultúrno – spoločenské podujatie. Je mi zároveň veľmi sympatická myšlienka spojenia plesu s charitatívnou oblasťou, pretože si myslím, že práve ľudia, ktorí mali viac ekonomického a spoločensko-sociálneho šťastia by mali svojou troškou pomáhať a zlepšiť riešenie vážnych tém, ktoré nie sú prvoplánové alebo prioritné v rámci verejného záujmu. Ples v opere sa téme inklúzie venuje už dlhšie, takže si myslím, že je tam čo robiť. Je to téma, ktorú je potrebné stále zviditeľňovať a dávať do popredia,“ oceňuje dobročinný rozmer podujatia Natália Šubrtová. „Verím, že sa opäť vyzbiera slušná suma na podporu inkluzívneho vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením. Dúfam, že aj vďaka tomu sa bude inkluzívne vzdelávanie naďalej rozširovať a skvalitňovať. Bol to príjemný večer počas ktorého sa spojilo príjemné s užitočným. Všetci sme si to na plese užili a podporili dobrú vec,“ dodáva Henrieta Farkašová.

Zdieľaj článok:

Comments are closed.