Ako súvisí kvalita spánku s kondíciou nôh?

28. januára 2020
3125
 

Nie je nad dobrý spánok. No ak je dlhodobo nevyhovujúci, môže sa to odraziť aj na fungovaní vašich dolných končatín. Prinášame niekoľko tipov, s ktorými zbytočným bolestiam či nepohodliu úspešne predídete.

Keď sa zle vyspíme, väčšinou sa to odrazí nielen na našej nie zrovna prívetivej nálade, ale aj na celkovom fungovaní organizmu. Stačí, že človek „len“ zle leží a už sa dostaví bolesť chrbta, ramien či krku. Nohy môžu byť na tom podobne, a tak je potrebné myslieť na kvalitný spánok.

  • Vhodný matrac – dôležitá je nielen jeho kvalita, ale aj druh. Niekomu vyhovuje viac pružinový matrac, inému zas penový. Niekto si pochvaľuje tvrdý matrac, iní zase nedajú dopustiť na mäkký. Mnohé navyše ponúkajú aj tzv. letnú či zimnú stranu, ktoré je možné využiť v danom ročnom období. A ako by mal vyzerať ideálny matrac? Mal by sa čo najviac prispôsobiť telu tak, aby mu poskytoval jeho správne držanie, no zároveň nespôsoboval žiadnu bolesť. Nemalo by sa stať, že na niektorých miestach je zležaný či inak zdeformovaný. Naše telo by malo byť čo najviac vo vodorovnej polohe a pri spánku by sme nemali mať pocit, že niektorá časť nášho tela z matraca vyčnieva, alebo sa naopak prepadá.
  • Polohovateľný rošt – je to naozaj skvelý pomocník najmä pre unavené a boľavé nohy. Nemusíte si nohy podkladať vankúšmi, stačí rošt v oblasti nôh jednoducho nadvihnúť a zaistiť. Je to dobré nielen na cirkuláciu krvi v dolných končatinách, ktoré sa vďaka tomu dokážu vcelku zregenerovať napríklad po náročnom dni v práci. Vy si tak môžete popritom pokojne prečítať obľúbenú knihu alebo si pozrieť dobrý film.
  • Dostatok miesta – v ponuke je niekoľko šírok matracov, šetrenie v tomto smere sa nevypláca. Útli ľudia potrebujú menej miesta, no ak si potrpíte na komfort, vždy je lepšia širšia posteľ (matrac) než užší.
  • Vetranie miestnosti – Predtým, než sa chystáme spať, by sme mali spálňu krátko, no intenzívne prevetrať. Prísun čerstvého vzduchu prospeje dobrému spánku.
  • Dĺžka spánku – Mnohí lekári a vedci v tom majú jasno. Spánok dospelého človeka by mal trvať 8 hodín, aby sa organizmus dostatočne zregeneroval. Čím menej človek spí, tým menej energie má a pociťuje väčšiu únavu.
  • Odstránenie zlozvykov – zvyk je železná košeľa, a preto si mnohí neuvedomujeme, aké rôzne zlozvyky sprevádzajú náš spánok alebo čas pred spánkom. Možno je to dlhší čas pred digitálnymi zariadeniami, pozeranie televízie alebo čítanie. Nič z toho by nebolo zlé – dôležité ale je, v akej polohe. V ľahu na bruchu so zdvihnutými nohami? Alebo v tureckom sede so skríženými nohami? Práve takéto zlozvyky môžu byť zodpovedné za zhoršenú kondíciu nôh alebo ich únavu.

Nepodceňujte výživu nôh:

Výživové doplnky s obsahom aktívnych látok diosmín a hesperidín, medzi ktoré patria aj  MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple, pričom Mobivenal micro je navyše obohatený o 30 mg escínu v jednej tablete (prírodný výťažok z Pagaštanu konského). Flavonoidy diosmín a hesperidín majú antioxidačný účinok, takže môžu napomáhať tlmiť zápal. Escín môže napomáhať redukovať zápal a opuch. Chcete vedieť viac? Navštívte stránku www.mobivenal.sk alebo www.mojenohy.sk.

Foto: Freepik.com

Zdieľaj článok:

Comments are closed.