Prirodzené obdobie ženy – klimaktérium – ktoré u väčšiny žien prichádza medzi 45 a 55 rokom života, charakterizuje pomalé vyhasínanie činnosti vaječníkov. Znižuje až sa úplne vytráca produkcia hormónov, čo má samozrejme veľký vplyv na ženu, jej život aj menštruačný cyklus. Zmena menštruácie je normálny jav, ktorý postretne každú zdravú ženu. Ako sa v klimaktériu vysporiadať s liečbou myómov?
Medzi zmeny, ktoré prichádzajú s týmto obdobím života, patria fyziologické odchýlky ako zmenšenie prsníkov a maternice, vysychanie a atrofia sliznice pošvy, ťažkosti v súvislosti s močovým mechúrom, nadmerné potenie sprevádzané návalmi tepla, tvorba vrások a iné. Na psychickej úrovni môže žena pociťovať zvýšenú nervozitu, úzkosť až depresiu. Príznaky alebo varovné signály klimaktéria by sa nemali podceňovať a treba ich konzultovať s odborníkmi.
Zmena menštruácie
Pojmom premenopauza označujeme obdobie pred menopauzou, keď ešte žena má menštruáciu. Môžeme však pozorovať meniaci sa charakter menštruačného krvácania. Niektorým ženám sa napríklad môže skrátiť alebo predĺžiť doba krvácania, alebo môže zmeniť svoju intenzitu. Niektorým ženám sa v tomto období mení časové rozpätie medzi jednotlivými krvácaniami – či už predlžuje alebo skracuje. Postupne sa žena dostane do perimenopauzy. Toto obdobie odborníci charakterizujú ako tesne pred menopauzou (poslednou menštruáciou v živote ženy, ktorá je riadená hormónmi) do 1 roka po menopauze,. V perimenopauze začína byť menštruácia nepravidelná. Ak je žena v tomto období sexuálne aktívna, mala by sa stále chrániť pred nechceným tehotenstvom dostupnými prostriedkami. Vhodná je aj hormonálna antikoncepcia.
Keď vaječníky úplne ukončia svoju činnosť a žena celých 12 mesiacov nedostane menštruáciu, prešla do tzv. postmenopauzy. Častým sprievodným znakom tohto obdobia je tvorba a rast myómov na maternici, ktorý sa objavuje až u zhruba 40 % žien vo veku 40-50 rokov. Ako proti nim bojovať?
Liečba myómov počas klimaktéria
Mnohé o myómoch na maternici ani nevedia a objaví im ho gynekológ na preventívnej prehliadke. Myóm im nespôsobuje žiadne ťažkosti, napriek tomu je nutné, aby ich mal lekár pod pravidelnou kontrolou. Ak myómy spôsobujú ťažkosti (silná menštruácia, bolesti rôzneho druhu, problémy pri močení či vyprázdňovaní a iné), liečba myómov je namieste.
Rast myómov je závislý od pohlavných hormónov estrogénov a najmä gestagénov, ktorých najväčším zdrojom sú v období do menopauzy vaječníky.
Keďže činnosť vaječníkov po menopauze končí, myómy prestávajú rásť, zmenšujú sa, až zmiznú úplne. Je preto logické, liečiť myómy v tomto období tabletovou liečbou na zmenšenie myómov a preklenúť premenopauzálne obdobie až do menopauzy a postmenopauzy bez operačného zákroku.
Tabletová liečba
Ak ste pred menopauzou a diagnostikovali vám myómy nepodstupujte hneď hysterektómiu (odstránenie celej maternice). Pýtajte sa lekára na medikamentóznu liečbu, ktorá je účinná a neinvazívna. V medicíne vo všeobecnosti platí, že využitie možností farmakologickej liečby má predchádzať chirurgickej. Chráňte si svoje telo pred zbytočnými chirurgickými zásahmi, ktoré môžu mať dopad na vašu psychiku aj na fyzické zdravie. Žiadna operácia nie je bez rizika a vždy hrozia komplikácie. A aj ten najskúsenejší operatér môže urobiť chybu. Pokiaľ je potrebná operácia, mala by byť čo najmenej invazívna. Operačné odstránenie celej maternice predstavuje vyššie riziko skorých aj neskorších komplikácií. Rozhodnutie je aj na vás, lekár by mal rešpektovať vaše preferencie, želania a plány do budúcnosti. Každá žena by mala raz ročne absolvovať preventívne gynekologické vyšetrenie a v prípade nálezu myómov zvážiť všetky moderné liečebné postupy. Určte si vlastnú cestu. Viac o myómoch sa dozviete na www.myom.sk.